Miliony na kolejne inwestycje drogowe

Uroczystość odbyła się w 6 września w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Promesy potwierdzające przyznanie dofinansowania na realizację zadań drogowych gminnych i powiatowych na terenie Powiatu Stalowowolskiego, wręczyli samorządowcom wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz w imieniu wojewody – Krzysztof Sopel, dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. – Wszystkie wnioski z terenu Powiatu Stalowowolskiego, które zostały złożone do Funduszu Dróg Samorządowych uzyskały dofinansowanie. Cieszę się, że zdecydowana większość z nich otrzyma aż 80-procentowe wsparcie. Drogi to bardzo ważny element rozwoju Polski lokalnej. Dobre drogi zwiększają bezpieczeństwo komunikacyjne i poprawiają jakość życia. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby Polacy mogli dojeżdżać do pracy, do szkół oraz w inne miejsca dobrymi drogami. A najlepszym tego potwierdzeniem są właśnie środki, którymi wspieramy inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – mówił stalowowolski poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny odebrał promesę na kwotę 8 mln 878 tys. zł. – Dziękujemy ministrowi Weberowi, który jest dla nas dużym wsparciem i zawsze możemy liczyć na jego pomoc. Fundusz Dróg Samorządowych to bardzo ważny program dla powiatów i gmin, bo daje nam ogromną szansę na rozwój i dalsze poprawianie infrastruktury drogowej. Inwestycje, które będzie realizował Powiat Stalowowolski przy wykorzystaniu tego dofinansowania, znajdują się na terenie gmin wiejskich – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. A będą to 3 następujące zadania:
– przebudowa drogi powiatowej nr 1018R Agatówka – Stalowa Wola, ul. Ogrodowa – etap I, na odcinku o łącznej długości 1 547 m
– przebudowa drogi powiatowej nr 1020R Brandwica – Jastkowice w miejscowościach Brandwica i Jastkowice na odcinku o łącznej długości 1 634 m
– przebudowa drogi powiatowej nr 1004R Zaklików – Borów w miejscowościach Irena oraz Łążek Zaklikowski na odcinkach o łącznej długości 3 132 m

Dodatkowo, promesę na dofinansowanie 3 zadań w kwocie 2,2 mln zł odebrał wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz, promesę na dofinansowanie 1 zadania w kwocie 624 tys. zł odebrał burmistrz Zaklikowa Dariusz Toczyski, promesę na dofinansowanie 1 zadania w kwocie 505 tys. zł odebrał wójt gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz, promesę na dofinansowanie 1 zadania w kwocie 482 tys. zł odebrał wójt gminy Bojanów Sławomir Serafin, a także promesę na dofinansowanie 1 zadania w kwocie 469 tys. zł odebrał wójt gminy Zaleszany Paweł Gardy.

Potężną kwotę dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych – przekraczającą ponad 20 mln zł otrzyma również gmina Stalowa Wola, ale jak wytłumaczył wiceminister Weber, jako że jest to jeden z największych wniosków złożonych z sukcesem do FDS, prezydent Lucjusz Nadbereżny odbierze promesę podczas oddzielnej uroczystości.
W skali całego województwa podkarpackiego, na listach podstawowych znalazło się 139 zadań gminnych o wartości dofinansowania 120 mln zł oraz 62 zadania powiatowe o wartości dofinansowania 118 mln zł. Łącznie na zatwierdzonej przez premiera Mateusza Morawieckiego liście znalazło się 201 zadań na łączną kwotę dofinansowania w 2019 roku środkami Funduszu w wysokości 238 mln zł. Na liście znalazły się również zadania wieloletnie z zapewnieniem finansowania w kolejnych latach w kwocie: 2020 rok – 37 mln zł, 2021 rok – 18 mln zł, 2022 rok – 12 mln zł.

Warto zaznaczyć, że w stosunku do listy zadań rekomendowanych do dofinansowania, Premier dokonał zwiększenia ilości zadań zatwierdzonych do dofinansowania o dodatkowe 43 zadania gminne oraz zwiększył poziom dofinansowania do 80% dla kolejnych 52 zadań, co znacząco zwiększyło alokację środków Funduszu dla woj. podkarpackiego w roku 2019 o ponad 42 mln zł.

{gallery}drogisamorzadowe{/gallery}