Ślubowanie uczniów klas pierwszych w „Złotej Kościuszkowskiej”

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięcia flagi narodowej na maszt.

Podczas uroczystości nauczyciele otrzymali Medale za Długoletnią Służbę: brązowy – Małgorzata Jaklińska i Beata Szwedo, złoty – Marian Herok.

Ponadto starosta Janusz Zarzeczny wraz z wicestarostą Mariuszem Sołtysem wręczyli stypendia najzdolniejszym uczniom szkoły, a ppłk Grzegorz Grobel – dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku wręczył czarne oraz niebieskie berety uczniom klas wojskowych za uzyskane przez nich osiągnięcia.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości.
– Wyrażam dziś naszą radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami, manifestujemy swoje przywiązanie do symboli narodowych, do bieli, czerwieni, białego orła, do mazurka Dąbrowskiego. Okazujemy szacunek wartościom, które pokoleniom Polaków umożliwiły przetrwanie i odrodzenie Ojczyzny. Pamiętamy o bohaterach i męczennikach, którzy złożyli Polsce największą ofiarę, jaką jest życie. W podniosłej atmosferze święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych złożą ślubowanie i przyrzeczenie, podejmą publiczne zobowiązanie uczestnictwa w pokoleniowej sztafecie budowania pomyślności i dobrego bytu najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówił Włodzimierz Smutek, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2.

Starosta Janusz Zarzeczny zaznaczał, że święto odzyskania przez Polskę Niepodległości jest najważniejsze w historii narodowej. Podkreślał, że tuż przed tym wyjątkowym świętem, młodzież klas wojskowych złoży przyrzeczenie, pokaże w ten sposób postawę patriotycznego wychowania. Złożenie przyrzeczenia jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale też i obowiązkiem.
– Chciałbym żebyście byli zadowoleni z wybranej przez was drogi, żebyście osiągnęli sukces w życiu, być może służba wojskowa będzie dla was wielkim zaszczytem i sukcesem. Chciałbym, żeby każdy z was znalazł swoje miejsce w historii naszej Ojczyzny – mówił starosta do młodzieży.