Pomóżmy Albinie wrócić do zdrowia

To był słoneczny, wakacyjny dzień. Nic nie zapowiadało dramatu, który miał się rozegrać. Albina wraz z koleżankami jechały na rowerach. W pewnym momencie zaatakował ją biegnący ulicą pies. Wystraszona dziewczyna straciła panowanie nad rowerem i wywracając się, uderzyła głową o asfalt. W wyniku upadku doznała urazu czaszkowo-mózgowego oraz obrzęku mózgu. Mimo natychmiastowej operacji usunięcia krwiaka, którą Albina przeszła w szpitalu w Tarnobrzegu, dziewczyna cierpi na niedowład połowiczy lewostronny.

– Spędziłyśmy w szpitalu miesiąc czasu. Albinka kocha ruch, była zawsze bardzo wysportowana, chętnie brała udział w różnego rodzaju zawodach. A dzisiaj w zasadzie uczy się od nowa chodzić. Jest bardzo dzielna – opowiada Elżbieta Kwaśnik, mama dziewczyny, która przebywa z nią w klinice w Krakowie na rehabilitacji.

Powrót do zdrowia i sprawności będzie niestety długi i żmudny. Według lekarzy, przy intensywnej rehabilitacji w najlepszym razie potrwa przynajmniej rok. – Ale może okazać się, że będą to i 2 lata. To na razie jest niewiadoma. Pewne jest tylko to, że córka musi być rehabilitowana. Ten czas jest najważniejszy, zdaniem lekarzy liczy się każdy dzień. Dlatego nie mogliśmy czekać na to, czy, kiedy i w jakim zakresie NFZ przyzna Albince rehabilitację. Zdecydowaliśmy się rozpocząć ją jak najszybciej w prywatnej, płatnej klinice – tłumaczy matka dziewczyny.

Obecnie Albina jest w trakcie 4-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego. Jego koszt, to 20 tysięcy złotych. Potężne pieniądze, ale warte wydania, ponieważ przynoszą efekty. – Albinka już zaczyna wstawać z łóżka i próbuje chodzić. Robi postępy. Zobaczymy jeszcze, co będzie z ręką. Już natomiast wiemy, że nie jest to ostatni turnus Albinki, z pewnością będzie potrzebowała kolejnych – mówi Elżbieta Kwaśnik.

Dlatego w pomoc w zbieraniu środków niezbędnych na rehabilitację 13-letniej Albiny zaangażowała się lokalna społeczność, m.in. stowarzyszenia: „Bliżej siebie” z Korabiny, „Edukacja i Rozwój” z Bojanowa, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Gwoźdźca, Koło Gospodyń „Leśny Zakątek” z Korabiny, bojanowski GOK, a także całe sołectwa: Gwoździec, Korabina oraz Cisów Las, jak również jednostki OSP z terenu gminy.

Wspólnie, już w najbliższą niedzielę – 4 października, zorganizują w Korabinie Piknik Charytatywny „Razem dla Albinki” z wieloma atrakcjami: pokazami, występami oraz loterią fantową. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie rehabilitację Albiny. Piknik odbędzie się w godzinach 13:00 – 19:00. Każdy może wziąć w nim udział, tak samo jak każdy może dokonać wpłaty na leczenie dziewczyny.

Środki na ten cel zbiera Fundacja VOTUM, nr konta: 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000, w tytule przelewu trzeba wpisać „Dla Albiny Kwaśnik”.