Rozdawaliśmy drzewka za makulaturę!

18. 04. 21

Za nami kolejna, szósta edycja akcji „Drzewko za makulaturę”, której organizatorem jest Powiat Stalowowolski. Jak co roku za każde pięć kilogramów makulatury każdy mieszkaniec naszego powiatu mógł otrzymać jedno drzewko. Rekordziści oddawali po kilkaset kilogramów makulatury.

Już od samego rana przy Rupieciarni w Stalowej Woli oraz przy Zakładzie Mechaniczno – Biologicznego Przetwarzania Odpadów pierwsi mieszkańcy oddawali makulaturę, wymieniając ją na specjalne kupony. Następnie, przed budynkiem Starostwa Powiatowego mogli zamienić je na sadzonki drzew i krzewów.

– W tym roku przygotowaliśmy dla mieszkańców naszego powiatu rekordową ilość ponad 8 tysięcy sadzonek, wśród których znalazły się m. in. modrzew europejski, świerk pospolity, borówka, głóg dwuszyjkowy czy pigwowiec. Akcja, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co utwierdza nas w przekonaniu, że jest ona potrzebna i ważna. Ma przede wszystkim ogromne znaczenie dla naszego środowiska, a sadzonki drzew i krzewów, które rozdawaliśmy są pożyteczne dla pszczół i na tym podczas tegorocznej akcji nam zależało - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.


- W tym roku mieszkańcy powiatu stalowowolskiego w ramach akcji oddali ok. 20 ton makulatury, co z pewnością przyczyni się do ochrony wielu drzew przed wycinką – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno – Budowlanego i Środowiska w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.


W akcję zaangażowało się wielu wolontariuszy, m.in. harcerze, pszczelarze, uczniowie, przedstawiciele stalowowolskich „morsów”, a także pracownicy Starostwa Powiatowego.


Oprócz sadzonek drzew i krzewów, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu ciekawych konkursach, które przygotowali pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli oraz Nadleśnictwa Rozwadów i Nowa Dęba.


Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” był Powiat Stalowowolski. Naszymi partnerami byli: Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie w tym Nadleśnictwo Gościeradów, Nadleśnictwo Nowa Dęba, Nadleśnictwo Rozwadów, a także firma Agmar.
Akcja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.