Weekend dla zdrowia – za nami

Rodzinne sałatkowanie, bezpłatne badania glukozy we krwi, wskaźnika BMI, pokazy pierwszej pomocy, capoiery, breakdance i mnóstwo atrakcji dla dzieciaków – 13 lipca (w niedzielę) na Placu Piłsudskiego przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli mieszkańcy mogli aktywnie i miło spędzić czas wolny. A wszystko dzięki drugiemu już „Weekendowi dla zdrowia”. Najważniejszym punktem wydarzenia był bieg na 10 km „II Stalowa Dycha”.

Jako biegacz cieszę się, że trzonem imprezy był bieg na 10 km „II Stalowa Dycha”. Trzeba też przyznać, że Powiat na wsparcie służby zdrowia wydaje niemało. W latach 2011-2014 rozdysponowano 7 mln zł na inwestycje – podkreśla starosta stalowowolski Robert Fila.

AKTYWNOŚĆ I PROFILAKTYKA

W Strefie Aktywności Grupy Inicjatyw Twórczych można było oglądać pokazy capoeiry (Companhia Pernas Pro Ar Stalowa Wola), breakdance (KRU GANG Stalowa Wola), a na dzieciaków czekało malowanie twarzy i mnóstwo zabawy. Bardziej aktywni ćwiczyli na bieżniach i rowerkach podczas plenerowego treningu zorganizowanego przez Strefę Wellness.

W alejce profilaktycznej żyło się zdrowo i kolorowo ze Stowarzyszeniem Dobro Powraca. Z zakresu pierwszej pomocy nauk udzielali ratownicy medyczni z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Można było zaczerpnąć informacji o profilaktyce raka szyjki macicy i raka piersi (stoisko Stowarzyszenia SANITAS i Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Kobiet Po Mastektomii Amazonka w Stalowej Woli). Pomiaru glukozy i wskaźnika BMI dokonywało stalowowolskie ambulatorium. Poziom glukozy we krwi mieszkańców badało także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Stalowej Woli.

CO JESZCZE?

Kolorowo i smacznie było na stoisku Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie „Tarcza” – można było zrobić owocowego szaszłyka albo sałatkę. Ultramaratończyk Andrzej Gondek opowiadał o tym, że „granice są w nas” i o przeżyciach podczas biegu na pustyni. Sanepid i komenda powiatowa policji walczyli z dopalaczami i narkotykami. Chętni mogli sprawdzić jak to jest „siedzieć” w policyjnym radiowozie.

Akcję „Wyciśnij się na dopalacze” przygotował Powiat Stalowowolski. Każdy miał szansę, aby zostawić swój ślad w profilaktyce dopalaczowej. Odciśnięte dłonie z hasłem „Biorę życie” trafią we wrześniu do stalowowolskich szkół.

Organizatorami „Weekendu dla zdrowia” byli: Powiat Stalowowolski i Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli.

II STALOWA DYCHA

Trzonem imprezy był bieg na 10 km „II Stalowa Dycha”. Udział wzięło 400 zawodników. O tym w kolejnej informacji. Więcej: www.stalowadycha.pl