Zapraszamy na dożynki do Bojanowa

Już 31 sierpnia odbędzie się jedna z najważniejszych imprez plenerowych tego lata. Mowa o „XV Dożynkach Powiatu Stalowowolskiego”. W tym roku, na obchody święta plonów zapraszamy wszystkich do Bojanowa.

Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Organizuje się je tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane. Z jednej strony to podziękowanie Bogu za zbiory, a z drugiej wynagrodzenie żniwiarzy za wytężoną pracę. Nieprzypadkowo więc, najważniejszymi zwyczajami towarzyszącymi dożynkom, jest wyplatanie wieńców i pieczenie chleba, które symbolizują radość ze zbiorów oraz nadzieję na urodzaj w czasie przyszłorocznych żniw.

Aby tradycji stało się zadość, program „XV Dożynek Powiatu Stalowowolskiego” będzie nawiązywał do tych rytuałów. Imprezie będą więc towarzyszyły m.in. wystawa wieńców dożynkowych, a także prezentacja twórców ludowych i rękodzielników. Jak na każdych dożynkach, nie zabraknie również pachnącego i chrupiącego chleba, ponieważ swoje pyszne wyroby zaprezentują również piekarnie z naszego regionu. Nie zabraknie też oczywiście atrakcji dla najmłodszych, na których będzie czekało wesołe miasteczko. – Zapraszamy wszystkich, nie tylko rolników, do wspólnego świętowania. Program uroczystości jest tak skonstruowany, żeby był atrakcyjny dla każdego, bez względu na jego wiek oraz to czy mieszka na wsi czy w mieście. Zapraszamy całe rodziny, zapewniam, że wszyscy będą się doskonale bawić  – mówi Robert Fila, starosta Powiatu Stalowowolskiego.

Impreza odbędzie się na Stadionie Sportowym w Stanach w gminie Bojanów. Tego dnia, bardzo dużo będzie się działo na rozstawionej tu scenie. Oprócz lokalnych zespołów i artystów, pojawią się na niej również” mażoretki „Diament” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielowa. Popołudniu zagra zespół „Lesioki”, a wieczorem – popularny „Cliver”.

Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony w kościele w Stanach – o godz. 12.00. Po mszy, korowód dożynkowy przejdzie na miejscowy stadion, gdzie uroczystości zostaną oficjalnie otwarte.

{gallery}plakat2014{/gallery}