Bigos Chłopski

Bigos – w przeszłości jedno z podstawowych dań, jakie podawano gościom podczas wszelkiego rodzaju imprez. Wprawdzie dzisiaj przestał być już żelaznym punktem każdego weselnego czy imieninowego menu, ale z drugiej strony – dobrze przygotowanego bigosu nikt nie odmówi. A większość poprosi jeszcze o dokładkę.

Zwłaszcza, gdy przygotujemy bigos chłopski według przepisu Agnieszki i Stanisława Smaliszów. O małżeństwie z miejscowości Słomiana (gmina Pysznica) słyszał już chyba każdy smakosz w okolicy – to jedni z najbardziej znanych propagatorów lokalnej, tradycyjnej kuchni w Powiecie Stalowowolskim. – Bigos jest najlepszy, gdy jego składniki są dość różnorodne. Najlepiej więc połączyć kapustę kiszoną z kapustą świeżą, a także użyć kilku rodzajów mięs. Warto zwłaszcza sięgnąć po żeberka, które nadadzą potrawie bogatszego smaku – podpowiada Stanisław Smalisz.

Przygotowanie bigosu zaczynamy od obgotowania kapusty – zarówno kiszonej, jak i świeżej (ale osobno). Następnie trzeba ją odcedzić i wymieszać. Ugotowane wcześniej żeberka – po usunięciu kości – podsmażamy na patelni z cebulką. Mięso trzeba dobrze wysmażyć, a później wraz z kapustą umieścić w gęsiarce. Dokładamy jeszcze pokrojony w grubą kostkę boczek oraz skrajaną w plasterki lub w ćwiartki kiełbasę.

Do tego dodajemy puszkę krojonych pomidorów bez skórki lub przecier pomidorowy oraz pokrojone grzyby – najlepiej prawdziwki, ewentualnie podgrzybki. Trzeba je jednak wcześniej koniecznie namoczyć i obgotować. Na koniec przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy. – Ważne: liście laurowe wrzucamy do bigosu w całości, nie łamiemy ich, gdyż będą słabo widoczne i łatwo będzie się nimi zakrztusić. Drobny szczegół, ale znam przypadek, gdy  dla pewnego człowieka bigos o mało co nie stał się ostatnim daniem, gdy cząstka liścia utkwiła mu w gardle – przestrzega Stanisław Smalisz.

Do bigosu można też dodać kilka ziaren jałowca. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a na koniec wstawiamy do piekarnika. Bigos pieczemy w temperaturze 180°C – 200°C, przez około 2 godziny. Będzie gotowy, gdy jego wierzch zacznie się przyrumieniać.

Składniki:
1,5 kg kapusty kiszonej, 1,5 kg kapusty świeżej, 1 kg żeberek, 1 kg kiełbasy (np. zwyczajnej), 50 dkg boczku, 2 cebule (do smażenia z żeberkami) garść suszonych grzybów, puszka krojonych pomidorów bez skórki lub przecier pomidorowy, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, kilka ziaren jałowca