Święto plonów za nami

Po uroczystej Mszy Świętej w tradycyjnym korowodzie grupy wieńcowe, gospodarze oraz zaproszeni goście przeszli na lotnisko w Turbi, gdzie uroczyście otwarto XVII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. – Dzisiaj chcemy Wam podziękować za pracę, nie tylko podczas żniw, ale za całoroczny trud. Dostrzegamy wielką wartość Waszej pracy, to Wy wytwarzacie najpiękniejszy produkt – chleb. Spotykając się dzisiaj na tradycyjnym święcie plonów w pięknej Gminie Zaleszany, odwołujemy się do polskich, praktykowanych od wielu wieków, tradycji dożynkowych – tak rolników, zaproszonych gości oraz mieszkańców powiatu przywitał starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierował także Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, który oficjalnie otworzył dożynki, oraz senator RP Janina Sagatowska.

Tradycyjnie podczas święta gospodarze podzielili się z mieszkańcami powiatu chlebem, upieczonym z tegorocznych zbiorów. Podobnie jak w roku ubiegłym władze powiatu uhonorowały wyróżniających się rolników z terenu Powiatu Stalowowolskiego. Nie zabrakło także prezentacji grup wieńcowych, które licznie przybyły na niedzielne Święto Plonów.

Słoneczna pogoda, liczne atrakcje i koncerty na lotnisko w Turbi przyciągnęły tysiące osób. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły: Kapela „Zaleszaki”, Zespół „Małe Zaleszaki”, a także Zespół Ludowy „Jastkowanie”, La Volta oraz Zespół Tańca Orientalnego „Nimbooda”. Tłumy przyciągnął koncert zespołu „Classic”, który publiczności zaprezentował swoje największe przeboje. Później, zgromadzona przed sceną publika bawiła się przy starych, ale wciąż lubianych utworach grupy „No To Co”.

Wiele działo się także poza sceną, a to dzięki licznym wystawcom, firmom, instytucjom oraz stowarzyszeniom i kołom gospodyń wiejskich. – Gorąco dziękuję wszystkim stowarzyszeniom, firmom oraz instytucjom, które przygotowały stoiska na nasze dożynki. Dzięki Wam impreza była ciekawsza, a jej uczestnicy mogli zapoznać się z Waszą działalnością oraz z waszymi produktami – mówi starosta Janusz Zarzeczny. Były konkursy, degustacje regionalnych produktów oraz zabawy dla najmłodszych z Teatrem Wagabunda z Krakowa. Miłośnicy motoryzacji też nie mogli narzekać na nudę, a to dzięki zlotowi pojazdów zabytkowych oraz zlotowi motocyklistów. Spragnieni mocnych wrażeń mogli skorzystać z oferty Aeroklubu Stalowa Wola, który zorganizował loty zapoznawcze na szybowcach. Wieczór zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, a do tańca grał DJ Słońce.