„Drzewko za makulaturę” już po raz 6!

 

Przez ostatnie 5 lat, odkąd Powiat Stalowowolski organizuje akcję „Drzewko za makulaturę”, przyzwyczailiśmy uczestniczących w niej mieszkańców do tego, że lwią część rozdawanych sadzonek stanowiły popularne tuje. W tym roku postanowiliśmy to jednak zmienić: tui nie będzie wcale, ale samych sadzonek, które będziemy wymieniać za makulaturę, będzie zdecydowanie więcej, niż w latach poprzednich. – Ilość drzewek, które przygotowaliśmy – w sumie 8 200 sztuk, świadczy o tym, że nasza akcja “Drzewko za makulaturę” stale się rozwija. Dodatkowo staramy się reagować na sugestie zgłaszane przez uczestników, dlatego w tym roku zrezygnowaliśmy z tui, na rzecz większej ilości drzewek miododajnych, wśród których warto wymienić: pigwowiec, głóg czy klon jawor, ale również cieszącą się dużym zainteresowaniem borówkę amerykańską. Poszerzony asortyment sadzonek ma istotny związek z ochroną pszczół, w którą już od kilku lat zaangażowaliśmy się jako Powiat Stalowowolski organizując m.in. coroczne konferencje “Stalowa pszczoła nie istnieje” – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Bez zmian pozostają za to zasady odbioru drzewek i krzewów: za każde 5 kilogramów makulatury będzie można otrzymać jedną sadzonkę. W tym roku będą to: modrzew europejski, świerk pospolity, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, dereń jadalny, borówka amerykańska, klon jawor, głóg dwuszyjkowy oraz pigwowiec japoński.

Podobnie, jak w ostatnich 2 latach, makulatura będzie przyjmowana w dwóch punktach: na terenie Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego 25. Prosimy, aby osoby, które planują dowieźć makulaturę samochodami, udały się na teren Zakładu Mechaniczno–Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP, gdzie jest duży plac manewrowy. Natomiast pieszych i cyklistów, którzy będą mieli mniejsze ilości makulatury, zapraszamy do Rupieciarni.

Po oddaniu i zważeniu makulatury wydawane będą specjalne kupony, które tego samego dnia będzie można wymienić na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 sadzonek. Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się w sobotę – 21 kwietnia, o godzinie 9.00 i będzie trwała aż do wyczerpania sadzonek.

– Każdego roku akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Dość powiedzieć, że w czasie jej 5 poprzednich edycji zebraliśmy łącznie 138 ton makulatury i rozdaliśmy około 30 tysięcy sadzonek. Każdego roku, w akcję zaangażowanych jest wielu pracowników Starostwa oraz kilkudziesięciu wolontariuszy: strażaków, harcerzy, uczniów, a nawet morsów. Dzięki temu przedsięwzięciu, w Powiecie Stalowowolskim regularnie przybywa zieleni. Cieszę się tym bardziej, że teraz za sprawą naszej akcji będzie przybywać roślin rodzimych, a także pożytecznych dla pszczół. To ma ogromne znaczenie dla naszego środowiska – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest Powiat Stalowowolski. Naszymi partnerami w tym działaniu są: Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie w tym Nadleśnictwo Gościeradów, Nadleśnictwo Nowa Dęba, Nadleśnictwo Rozwadów, a także firma Agmar.

Akcja dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.