Dwie drogi powiatowe po przebudowie

Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu wspomniany odcinek drogi powiatowej nr 1030R Stany – Grębów, był wyboistą drogą gruntową. Obecnie, w wyniku przebudowy, na odcinku o długości 5,6 km powstała gładka i szeroka na 5,5 metra jezdnia o nawierzchni bitumicznej. Aby odwodnić drogę, oczyszczone oraz wyprofilowane zostały przydrożne rowy, a tam gdzie to było niezbędne, wykonane zostały również żelbetowe przepusty.

– Ta droga znajduje się na granicy powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego, więc jeśli podobną inwestycję zrealizuje sąsiadujący z nami powiat tarnobrzeski – a prace już się rozpoczęły, to tutejsi mieszkańcy zyskają dużo szybsze połącznie w kierunku Grębowa i Tarnobrzega – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Przebudowa drogi powiatowej nr 1030R Stany – Grębów kosztowała 3,44 mln zł, z czego 1,91 mln zł przekazały Lasy Państwowe za pośrednictwem Nadleśnictwa Nowa Dęba, a reszta, czyli 1,53 mln zł pochodziła z budżetów Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Bojanów (po 50%).

 


Podobnie, bo również przy wykorzystaniu dofinansowania oraz w efekcie współpracy z samorządem gminnym, zrealizowano inwestycję na drodze powiatowej nr 1016R w miejscowości Kępie Zaleszańskie. W tym przypadku, partnerem Powiatu Stalowowolskiego była Gmina Zaleszany, a dofinansowanie pozyskano w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

– To jedna z wielu naszych inwestycji drogowych, będąca efektem dobrej współpracy z gminami, które partycypują w pokrywaniu kosztów tych zadań. To bardzo dobre rozwiązanie dla obu stron – zarówno powiatu, jak i gmin. Wszyscy na tym korzystają, a zwłaszcza mieszkańcy, których nie interesuje, czy droga po której jeżdżą jest gminna, powiatowa czy wojewódzka. Ich interesuje tylko to, żeby była dobra. A temu właśnie służy współpraca samorządów. Tak działaliśmy w poprzedniej kadencji i taką współpracę zamierzamy kontynuować również przez najbliższe 5 lat – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Wartość zadania wyniosła łącznie 1 mln 72 tys. zł. Dofinansowanie ze środków budżetu państwa opiewało na kwotę 504 tys. zł, a Powiat Stalowowolski oraz Gmina Zaleszany wydały na nie po 284 tys. zł. W ramach tej inwestycji, na całej długości 990-metrowego odcinka został wykonany ciąg pieszy o szerokości 2 m, wykonano również nowe warstwy konstrukcyjne nawierzchni z betonu asfaltowego, przebudowane zostały istniejące zjazdy na działki. Remontu doczekały się również istniejące pobocza, a całości dopełniło odwodnienie. Tę inwestycję również oddano do użytku w listopadzie. Jej wykonawcą była firma Molter Sp. z o.o.